Польща

Польща - країна багатого історичного минулого, завдяки чому сьогодні на її території знаходиться 8 пам'ятників, включених до Переліку світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Це Варшавське Старе місто, відновлений з руїн після другої світової війни, Королівський Краків - найбільший в країні пам'ятник історії і культури, Соляні копальні Велічки - семиповерховий підземне місто, місто-фортеця Замосць, замок хрестоносців у Мальборку, Освенцим-Бжезінка - найбільший гітлерівський концтабір і Біловезький національний заповідник.

РЕЖИМ ПЕРЕБУВАННЯ І ПЕРЕСУВАННЯ
Магазини відкриті з 6:00 до 19:00, по суботах з 7:00 до 13:00. Деякі магазини працюють до 22:00 або цілодобово. В останні роки в Польщі з'явилася безліч супермаркетів, що працюють без вихідних з раннього ранку до пізнього вечора. Від інших магазинів їх відрізняють більш низькі ціни. Поряд з супермаркетами знаходяться безкоштовні автостоянки.
Банки відкриті з 9:00 до 17:00 (перерва з 12:30 до 14:00), по суботах з 10:00 до 13:00, неділя - вихідний день. Кредитні картки Visa, Eurocard / Mastercard, American Express, Eurocheque дійсні в банках, готелях, магазинах і ресторанах.
 

ГРОШІ, ОБМІН ВАЛЮТИ
Національна валюта Польщі - злотий, ділиться на 100 грошів.
 До сьогоднішнього дня жителі Польщі в розмовах іноді називають ціни в старих злотих. Тому, наприклад, почувши про заробіток в 20 мільйонів, потрібно мати на увазі, що насправді це всього лише 2 тисячі.
 

ПАМ'ЯТКИ
У 1927 році на конференції ЮНЕСКО в Парижі була прийнята конвенція про охорону культурної та природничо світової спадщини. Відповідно до конвенції створений Перелік світової спадщини ЮНЕСКО, до якого входить понад півтисячі об'єктів різних країн: найцінніші пам'ятки старовини і міські комплекси, льодовики і печери, національні парки і святині. У Польщі знаходиться 8 пам'ятників з цього переліку. Ось вони:
Варшавське Старе місто. Він був відновлений з руїн після другої світової війни. Копітка реконструкція велася на основі старих планів, малюнків та описів. У результаті на місці зруйнованого кварталу піднявся архітектурний комплекс, більш схожий на середньовічний оригінал, ніж довоєнний.
Королівський Краків. Це найбільший в країні пам'ятник історії і культури. Якщо Вавель уособлює душу Кракова і всієї Польщі, то серцем Кракова називають Старе місто. Крім того, до переліку ЮНЕСКО включені стародавнє поселення ремісників Страдом і Казімеж, що був колись містом польських євреїв.
 

КУХНЯ
Багато страв польської кухні за технологією приготування і набору продуктів схожі з блюдами української і російської кухонь.
Із закусок і холодних страв у польській кухні популярні всілякі салати зі свіжих, квашених і солоних овочів, заправлених майонезом, сметаною або кисляком, м'ясні, рибні продукти та птиця, до яких на гарнір подають різні овочі. Готують фаршировані яйця, яйця під майонезом, а також гостру закуску з сиру, в який додають рубану зелень петрушки, кропу, зелену цибулю, перець, сіль.
До сніданку часто подають кефір, кисле молоко, причому до кислого, як правило, подають гарячу відварну картоплю. Перші страви найчастіше представлені борщами, щами, розсольник, борщ, солянками, супами-пюре з картоплі. До борщів і щам в Польщі прийнято подавати замість хліба гарячу відварну картоплю. Улюбленими стравами в польській кухні є страви з рубців (фляки по-варшавському, фляки в соусі, суп з рубцем).
Різноманітні в польській кухні фруктові і ягідні солодкі страви (фруктові салати, морозиво, солодкі млинчики), кондитерські і булочні вироби.

КЛІМАТ
Помірно континентальний, з відносним морським впливом вздовж Балтійського узбережжя. Найхолодніші місяці в році січень і лютий. Взимку в горах довго лежить сніг (до середини квітня).

НАЦІОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ
Поляки становлять 97% населення. У країні також проживають німці - 0,8% (в основному в районах Поможа і Сілезії), українці - 0,65%, білоруси - 0,53%. Всі інші народності нараховують менш 1% - це цигани - 0,06%, литовці - 0,05%, словаки - 0,05% і євреї - 0,04%.
Святкові дні:
• Новий рік - 1 січня
• Великдень - неділя та понеділок (зазвичай на 1-2 тижні раніше православної)
• День трудящих - 1 травня
• День конституції - 3 травня (Конституція 1791 року)
• Свято Тіла Господнього - четвер (дата залежить від Великодня)
• Свято Успіння Божої Матері - 15 серпня
• День всіх святих та День поминання покійних - 30 жовтня - 1 листопада
• День незалежності - 11 листопада (відновлення державної незалежності Польщі у 1918 році)
• Різдво - 25-26 грудня

КОРИСНІ ПОРАДИ
• Чайові, як правило, вже включені в рахунок, але можна додатково залишати до 10% від суми. Прийнято давати офіціантам, водіям таксі та перукарям, округляючи суму при оплаті послуг. Округляти більш ніж на 10% не прийнято. При оплаті поїздки на таксі суму необхідно округлити до злотого. Носіям дають 2 злотих за кожну сумку. Консьєржі та гіди будуть чекати близько 5 злотих чайових.

Наші партнери