Сербія

Сербія і Чорногорія - одна з останніх невідкритих таємниць, оазис в центрі Європи, великі природні і духовні активи якої, відмовляються вписуватися в будь-який комерційний зразок туризму. Це насолода екологічно чистою природою, незайманою флорою і фауною в чотирьох заповідниках, прозорими водами Адріатичного моря з численними пляжами, які вражають своєю протяжністю і різноманітністю. Сербія і Черногірія - держава, утворена з Чорногорії і Сербії, які свого часу були республіками колишньої соціалістичної Югославії. Території цих двох областей істотно різняться між собою: якщо Сербія здебільшого розташована на рівнинних долинах Тиси та Дунаю, де основна частина простору зайнята сільськогосподарськими угіддями і лісами, то Чорногорія навпаки має гористий рельєф.

РЕЖИМ ПЕРЕБУВАННЯ І ПЕРЕСУВАННЯ
Магазини зазвичай працюють з 09:00 до 20:00-21:00 з обідньою перервою (з 12:00-13:00 до 16:00-17:00 в залежності від закладу). Великі універмаги часто працюють з 06:00-07:00 до 21:00, в курортних районах і великих містах зустрічаються і "цілодобові" магазини. Численні приватні торгові точки працюють за власним графіком.
Основні шосе Сербії мають напрям на південний схід і проходять через Бєлград і Ніш у напрямі Греції. За користування автострадами ("аутопут") місцеві жителі оплачують невеликий збір в динарах, а іноземці - в євро (близько 7 євро від угорського кордону до Бєлграда і 35 - від Бєлграда до болгарської межі). Сума стягується на виїзді з автостради, а не на в'їзді. Всі інші дороги безкоштовні і часто знаходяться не в кращому стані. Безліч гірських ділянок з не обгородженими від каменепадів ділянками і слабким освітленням сильно утрудняють самостійне пересування по країні. Туристичні інформаційні табло і дорожні покажчики часто відсутні, а наявні знаки часто заклеєні рекламними оголошеннями до повної нечитабельності. Манера водіння автомобіля місцевими жителями теж достатньо своєрідна і вимагає певного звикання.

ГРОШІ, ОБМІН ВАЛЮТИ
Офіційна валюта Сербії - динар (YUM), рівний 100 пара. В обігу перебувають купюри номіналом в 5000, 1000, 500, 200, 100, 50, 20 і 10 динар, монети в 10, 20, 5, 2 і 1 динар, а також 50 пара. При цьому банкноти номіналом 10, 50, 200, 1000 і 5000 динар випущені в двох модифікаціях, а в 100 динар - в трьох. Курс динара прив'язаний до євро.
У Косово в ході тільки євро (EUR, €). В обігу перебувають купюри номіналом 500, 200, 100, 50, 20, 10 і 5 євро, монети в 2 і 1 євро, а також 50, 20, 10, 5, 2 і 1 цент.
Обмінні пункти Народного Банку працюють з понеділка по п'ятницю з 07:00-08:00 до 15:00-16:00 (іноді з перервою на обід), комерційні банки відкриті з понеділка по четвер з 08:00 до 13:00-15 : 00, по п'ятницях - з 08:00 до 13:00, по суботах більшість банків закрита. Чорногорські банки зазвичай працюють з 08:00 до 19:00, по суботах - з 08:00 до 13:00, вихідний - неділя. У центрі Бєлграда і Подгоріци, а також у курортних зонах, багато пунктів обміну валюти відкриті і по вихідних.

ПАМ'ЯТКИ
На території Сербії і Чорногорії збереглося безліч історичних і культурних пам'ятників, причому більшість з них, незважаючи на численні війни, що прокотилися через цю землю, знаходяться в прекрасному стані. Сотні середньовічних монастирів і древніх міст, десятки бальнеологічних курортів, унікальні природні комплекси південній частині Балкан, десятки кілометрів пляжів Чорногорської Рив'єри, добродушний і привітний народ - ось далеко не повний список переваг цієї країни.
Столиця Сербії, Белград (Београд) - місто особливе. Перші поселення на місці сучасного міста з'явилися більше 3 тисяч років тому, і з тих пір не було сторіччя, щоб на цій землі не сходилися у двобої армії і не лилася кров (вважається, що місто було повністю зруйновано 39 разів!). Звідси й химерна суміш східної і західної культур, що створює неповторну чарівність сучасного Белграда.

КУХНЯ
Як і скрізь на Балканах, місцева кухня сформувалася в результаті змішення настільки різних кулінарних традицій, що перетворилася на достатньо самобутнє явище. Дуже велика різноманітність блюд обумовлена ??впливом слов'янських, угорських, німецьких, турецьких і середземноморських традицій, тому тут виділяють кухню центральних районів і прибережну, що відрізняються між собою досить помітно.
Центральні райони Сербії і гірські райони Чорногорії славляться простими, але дуже смачними блюдами з овочів, м'яса і спецій. М'ясні страви готують, в основному, з баранини і свинини, при цьому характерною рисою є повсюдне використання особливим чином сквашеного і підсоленого молока "каймак" (подається і окремо, як холодна закуска).

КЛІМАТ
У Сербії - помірний континентальний, на Адріатичному узбережжі - середземноморський. У центральних районах країни завжди трохи прохолодніше, ніж на узбережжі, і більш помітно вплив субальпійських чинників. У приморській області літо зазвичай тривале, жарке (+23-25 ??С) і досить сухе, зима - коротка і прохолодна (+3-7 С). У гірських районах помірно тепле літо (+19-25 С) і відносно холодна (від +5 до -10 С), багата снігом, зима. Опадів випадає від 500 до 1500 мм в рік, переважно у вигляді дощу, в горах біля морського узбережжя місцями випадає понад 3000 мм.
НАЦІОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ
Серби і чорногорці, хоч і є двома гілками однієї етнічної групи, помітно відрізняються один від одного за характером і світовідчуттям. Трагічна доля балканської землі, споконвіку служила приманкою для всіляких агресорів і окупантів, наклала на характер цих народів незгладимий слід, легко простежується і в наші дні.
Чорногорці дуже горді і незалежні, при цьому дивно миролюбні і терпимі до всіх проявів інших культур. Тут не побачиш міжнаціональної ворожнечі, недавні політичні кризи і війни абсолютно не торкнулися цієї благодатної землі, ніхто не обманює в магазині і не обраховує на ринку (хоча поторгувати чорногорці люблять і вміють), явно простежується пошана до будь-якої віри і переконань, і зовсім немає тяги до "красивого життя".

КОРИСНІ ПОРАДИ
Ситуація з безпекою в країні достатньо неоднозначна. У Сербії ж рівень злочинності зростає досить швидко. Слід остерігатися шахраїв, особливо активних на валютному ринку, а також кишенькових злодіїв, часто "працюють" в аеропорту, у громадських закладах та в місцях великого скупчення народу.
Не слід носити цінні речі, документи і крупні суми грошей з собою. Не варто демонструвати гаманець в людних місцях або залишати речі на передньому сидінні автомобіля під час зупинок. Рекомендується уникати ізольованих областей, включаючи видалені райони міст, після настання темряви. Поліція жорстко присікає будь-які прояви обману іноземних туристів, але на побутовому рівні часті випадки дрібного шахрайства або нібито раптово з'явився мовного бар'єру, тому слід бути особливо ретельним при обговоренні фінансових питань і ніколи не давати гроша вперед, до надання послуги.

 

Наші партнери